Capoeira to niesamowita i piękna sztuka walki, której korzenie sięgają Afryki a w pełni ukształtowała się w Brazylii. Trenując tę niezwykłą sztukę warto również poznać jej historię aby lepiej zrozumieć jej istotę.

 

Roda oznacza koło i jest istotą capoeira.

 

Cała gra toczy się w kole utworzonym przez ludzi. Centralne jego miejsce zajmują instrumenty (berimbau, atabaque, pandeiro, agogo) zwane bateria. Uczestnicy roda klaszczą i śpiewają, dodając energii i dopingując walczących ze sobą graczy. Wygląd roda może być różny w zależności od aktualnie granego rytmu oraz zwyczajów danej grupy. Trzeba być tego świadomym i mieć szacunek do aktualnie panujących reguł.

 

Współczesna capoeira różni się od tej sprzed lat, choć zachowała wiele jej elementów. Niegdyś nauka odbywała się wyłącznie wewnątrz roda podczas gry capoeira. Dziś przeprowadzany jest regularny trening. Przygotowuje on pod względem techniki, siły, sprawności oraz szybkości do „zmierzenia się” w najważniejszym sprawdzianie, czyli w roda.

 

Capoeira dawniej była praktykowana jedynie przez nielicznych i najuboższych. Obecnie ogarnęła swym zasięgiem wszystkie kontynenty. Ćwiczą dzieci, młodzież, dorośli  kobiety i mężczyźni. Na całym świecie funkcjonują setki grup, prezentujących różne style i filozofię. Capoeira zapewnia nam dobrze i pożytecznie spędzony czas. Dla niektórych pozostaje zabawą, inni odnajdują w niej pasję i sposób na życie.

 

STYLE

Angola jest tradycyjnym stylem, przepełnionym licznymi rytuałami i zaskakującymi pułapkami. Mimo pozornej bylejakości i leniwego sposobu poruszania się graczy najważniejszy jest spryt i dobry refleks. Gdy doświadczony capoeirista gra angola, może się ona okazać wyjątkowo niebezpieczna.

 

Regional jest to styl wprowadzony do capoeira przez Mestre Bimbę.  Skoncentrowany jest na szybkości, dokładności i sile wyprowadzanych ataków oraz skuteczności uników. Ze względu na swoją szybkość gracz musi zdać się bardziej na refleks i intuicję niż przebiegłość.

 

BATIZADO

Batizado jest to coroczna ceremonia szczególnie ważna dla każdego capoeiristy. Batizado to egzamin, nadanie pierwszego stopnia, oznaczenie odpowiednim sznurem u boku spodni. Zarazem jest to oficjalne przyjęcie do grona danej grupy. Ceremonia ta została wymyślona przez Mestre Bimba. Kolejne egzaminy to już Troca de cordas czyli zmiana sznura (stopnia).

 

 

Mini Słowniczek:

Bo - jest to drewniany kij do ćwiczeń, o długości ok. 180 cm.

Bokken - jest to wykonany z jednego kawałka drewna miecz do ćwiczeń.

Dojo - jest to miejsce treningów, medytacji. Tradycyjnie w przestrzeni tej panują odpowiednie sposoby zachowania się (Etykieta Dojo).

Hakama - szerokie, plisowane spódnico-spodnie używane przez Aikidoków. Tradycyjnie mogą je nosić tylko mistrzowie, ewentualnie uczniowie o wysokim stopniu zaawansowania.

Jo - jest to treningowy kij drewniany. Według legendy jego kształt miał powstać w wyniku wielodniowej medytacji mistrza Gonnosuke Muso, który w XVI wieku go stworzył.

Keikogi - jest to bawełniane ubranie treningowe używane w większości japońskich sztuk walki. Składa się ze spodni i bluzy.

Nun-Chaku - drewniany bądź metalowy cep, składający się z dwóch elementów połączonych linką lub łańcuchem.

Obi - wiązany od przodu pas. Jego kolor oznacza stopień umiejętności. W większości sztuk walki czarny kolor oznacza mistrza.

Tonfa - drewniany przyrząd, służący do obrony i atakowania, wykonany z prostego kawałka drewna o długości przedramienia oraz mniejszego odcinka, połączonego z nim prostopadle.

Tanto - obronny sztylet przeznaczony zazwyczaj do pchnięć.

Tatami - jest to tradycyjna, ryżowa mata używana w Dojo - we współczesnych Dojo używa się mat treningowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zori - plecione, słomiane sandały.

 

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: