SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

 

Hatha Joga według Sivanandy korzeniami sięga samych początków tej ścieżki duchowego rozwoju. Żyjący na przełomie XIX i XX wieku Swami Sivananda był klasycznie wykształconym lekarzem jednak swoje życie poświęcił tradycyjnie rozumianej Jodze. Opracował pięć zasad opartych na prawidłowych ćwiczeniach, oddychaniu, relaksacji, diecie, pozytywnym myśleniu i medytacji. To one stały się podstawą jego podejścia, które do dziś jest jednym z najpopularniejszych na świecie.

 

Asany, czyli pozycje, układy ciała mają zbawienny wpływ na organizm i umysł. Ich regularne wykonywanie rozciąga i wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie. A do ćwiczeń potrzebna jest tylko chęć i mata. Mistrz Swami odrzucał bowiem konieczność używania jakichkolwiek przedmiotów pomocniczych. Wykonywane ćwiczenia mają także pozytywny wpływ na umysł – relaksują, uczą cierpliwości i samoświadomości.

 

Niezwykle ważne w Jodze jest prawidłowe oddychanie. Pranayama uczy wykorzystywać energię życiową, zmniejsza stres, napięcie. Poprawia koncentrację i sprawność intelektualną. Relaksacja służy pełniejszemu wglądowi w siebie i wyciszeniu. Jest przyjemna i pozwala odsunąć problemy z pola świadomości. Energia może płynąć bez zakłóceń przez ciało, umysł uspokaja się i głęboko odpoczywa. Mistrz Swami uważał, że dieta powinna być prosta, naturalna i pozbawiona mięsa. Owoce, warzywa, ziarna powinno się spożywać w jak najmniej przetworzonej postaci. Medytacja z kolei pozwala na świadomą kontrolę myśli, unikanie negatywnych emocji. Jej celem jest odnalezienie wewnętrznej równowagi, spokoju.

 

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę:

Wyszukaj: