Judo - oto jest droga do zwinności. JU – łagodnie, miękko, DO – droga, zasada.

 

Pierwszym mistrzem i kodyfikatorem Judo był Jigoro Kano, który na bazie technik Ju-Jitsu stworzył własną sztukę walki. Kano zrezygnował z technik groźnych dla życia i zdrowia, bowiem stały one w sprzeczności z jego systemem wartości i etyką jaką wyznawał. Dziś Judo obok swojej tradycyjnej wersji występuje także w odmianie sportowej, która stała się dyscypliną olimpijską. W wersji sportowej wymiar duchowy i etyczny ustąpił miejsca doskonaleniu się fizycznemu i technicznemu.

 

Judo podobnie jak Aikido pozwala broniącej się osobie skutecznie poradzić sobie z zagrożeniem. Znaczna przewaga przeciwnika – siłowa, cielesna – nie musi oznaczać przegranej. Dzięki zastosowanym technikom osoba atakowana zamiast dążyć do konfrontacji i wymiany ciosów stosuje różnego rodzaju dźwignie, rzuty, chwyty.

 

Doskonalenie siły w Judo jest równie ważne jak perfekcyjne opanowanie technik i wytrzymałość. Efektywne współdziałanie ciała i umysłu, racjonalne wykorzystanie energii i minimalizowanie wysiłku to podstawy tej sztuki walki.

 

Nasze zajęcia ukierunkowane są na zwiększanie sprawności fizycznej, poprawę kondycji i umiejętność walki w różnych pozycjach. Wiele uwagi poświęcamy walce w tak zwanej stójce – Tachi-Waza jak i w parterze – Ne-Waza. Doskonaląc wykonywanie technik łączymy dorobek Judo sportowego z tradycyjnym. Dzięki temu nasi uczniowie umieją wykorzystywać także techniki nożne, obronią się przed atakami z bronią.

 

Plany zawodników JUDO w SOTO na rok 2015/16:

RANDORI JUDO

w SOTO Dojo Karolkowa w soboty godz. 10:00-12:00:

12 marca 2016

9 kwietnia 2016

7 maja 2016

 

Linki archiwalne:

 

(13 września 2014)

- Mistrzostwa Dolnego Śląska Mastersów i Amatorów we Wrocławiu (wiosna lub zima)

- II Rzeszowski Turniej o Puchar Dyrektora Galerii Nowy Świat (grudzień)

- Memoriał im. Józefa Niedomagały w Warszawie – Politechnika (maj)

 

 

Mini Słowniczek:

Ashi-Waza - techniki walki z głównym użyciem nóg

Ne-Waza - techniki walki w parterze

Tachi-Waza - techniki walki w pozycji stojącej

Te-Waza - techniki walki z głównym użyciem rąk

Zubon - są to spodnie noszone na zajęciach Judo.

Keikogi - jest to bawełniane ubranie treningowe używane w większości japońskich sztuk walki. Składa się ze spodni i bluzy.

Obi - wiązany od przodu pas. Jego kolor oznacza stopień umiejętności. W większości sztuk walki czarny kolor oznacza mistrza.

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: