Aikido dla Dzieci

Warszawa Wola

   Jeśli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju Twojego dziecka, przyjrzyj się temu co mogą dać mu treningi Aikido. Aikido jest nowoczesną sztuką walki, która powstała w celu samoobrony. Zakłada rozwiązywanie sytuacji konfliktowych bez użycia agresji. Wykorzystuje siłę przeciwnika poprzez uniki i rozprowadzenie ruchu po kole. W Aikido nie ma rywalizacji sportowej. Wykonywane są natomiast pokazy, a także przeprowadzane są egzaminy, podczas których dzieci mają okazję się zaprezentować przed innymi. Rozwijają dzięki temu poczucie własnej wartości i odwagę.

   Trening zazwyczaj rozpoczyna się zabawą grupową, w której dzieci mogą się wyszaleć i świetnie pobawić, aby w dalszej części być w stanie nieco się skupić. Następnie przeprowadzana jest wszechstronna rozgrzewka, rozciąganie i przygotowanie organizmu do właściwego treningu technicznego. Od dzieci zazwyczaj nie wymagamy najwyższej dokładności technicznej, choć istotne jest to czy dziecko chce się czegoś nauczyć i czy potrafi się zaangażować. Nie ma przymusu, są natomiast zachęcane do włożenia większego wysiłku, lepszej staranności i uważności. W kontakcie i w interakcji z rówieśnikami dzieci odkrywają empatię i stają się bardziej wrażliwe na innych. Uczą się konsekwencji i dokładności, choć oczywiście jest to pewien proces, który wymaga czasu.

   Dzieci poznają podstawowe sposoby padania, które pozwalają im nawet w życiu codziennym wykorzystywać właściwe odruchy w celu chronienia swojego ciała w czasie utraty równowagi. Mamy sygnały od naszych podopiecznych, że umiejętności te pozwoliły im się uratować podczas poślizgnięcia się, jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach i nawet podczas upadku z konia. 

   W części technicznej treningu dzieci ćwiczą w parach lub w tzw. treningu rzędowym, wykonując pokazane i objaśniane techniki między sobą. Poznają dzięki temu jak funkcjonuje ich ciało i jak mogą się bronić. Na techniki Aikido składają się różne chwyty, obalenia, rzuty i kontrole, które są odpowiedzią na ataki typu uchwyt, uderzenie bądź cięcie. Z czasem dzieci poznają w formie zabawowej zasady obrony przed wieloma napastnikami.

   Na zakończenie zajęć, zazwyczaj przeprowadzana jest zabawa, w której dzieci wyrzucają niespożyte zasoby energii i świetnie się przy tym bawią.

   Każdy trening rozpoczyna się i kończy ceremoniałem, podczas którego następuje ukłon do prowadzącego i do siebie nawzajem. Dzieci poznają etykietę i kulturę japońską. Uczą się dzięki temu przede wszystkim szacunku do innych ludzi, a także dziękowania za wspólne ćwiczenie.

Dlaczego Aikido jest dobre dla Dzieci?

 • Dzieci uzyskują wszechstronny rozwój fizyczny – sprawność, siła, szybkość, zwinność, elastyczność, koordynacja
 • Rozwija samoświadomość i dowartościowuje poprzez pozytywne bodźce
 • Aikido nie wyzwala agresji, uczy szacunku i pokory, wychowuje
 • Uczy współpracy, systematyczności, odpowiedzialności
 • Dzieci przełamują bariery, takie jak strach, nieśmiałość, czy niepewność siebie
 • W zabawach występują elementy ćwiczeń ogólnorozwojowych i korekcyjnych
 • Zajęcia rozwijają empatię i wrażliwość na drugiego człowieka
 • Uczy pracy w grupie oraz pracy w parach
 • Pokazuje zalety pracy nad sobą
 • Ćwiczenie Aikido pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w nauce

 

Kto prowadzi zajęcia?

 • Doświadczeni instruktorzy i wychowawcy, którzy troszczą się o postępy, bezpieczeństwo i wychowanie najmłodszych
 • Mają wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi
 • Prowadzący otaczają dzieci troską i zrozumieniem

Instruktorzy:

Gdzie odbywają się treningi?

Jak często i kiedy można ćwiczyć?

 • Najlepsze efekty uzyskasz ćwicząc regularnie dwa lub trzy razy w tygodniu
 • Jeśli nie masz tyle czasu lub chcesz zacząć w spokojniejszym tempie, możesz przychodzić jeden raz w tygodniu
 • Aktualnie, w nowej lokalizacji, nie prowadzimy oddzielnych grup dziecięcych. Dzieci, które ćwiczyły u nas wcześniej, a chciałyby kontynuować naukę, prosimy o indywidualny kontakt z nami. 

 

Grupa: DZ:

PONIEDZIAŁKI, ŚRODY i PIĄTKI:
godz. 19:15 – 20:30

 

 

 

Dodaj komentarz