SOTO - Więcej Niż Klub!      Adres: Z.Romaszewskiego 23, 01-874 Warszawa     Otwarte: Pon.-Pt.: 18:00 - 21:00, Sob.: 8:30 - 10:00     Tel.: +48 22 299 01 30   

Kobudo

Matayoshi Ryu Okinawa Kobudo

Kobudo – stare sztuki wojenne, to system posługiwania się bronią. Okinawskie Kobudo ma w swoim repertuarze szereg różnych broni, z których część wywodzi się od narzędzi używanych przez chłopów, jak na przykład tonfa czy nunchaku. Okinawskie Kobudo było domeną rodziny Matayoshi od 9 pokoleń, gdy na początku XX wieku Matayoshi Shinko zrobił bardzo duże wrażenie swoim pokazem przed cesarzem. Po wyróżnieniu i nadaniu własnego emblematu szkoła Matayoshi stała się rozpoznawalna i do dziś stanowi jeden z głównych systemów Okinawskiego Kobudo. Jest to również jeden z bardziej kompletnych systemów pod względem ilości wykorzystywanej różnorakiej broni. W Matayoshi Kobudo praktykuje się m.in. z Bo (kij o długości 1,8m), Sai (trójząb, używany w parach), Tonfa, Nunchaku, Eku (wiosło), Kue (kopaczka) czy Kama (sierp, również używany parami).

Praktyka Kobudo składa się z ćwiczeń podstawowych – Hojo Undo, rozbudowanych form Kata oraz Bunkai – ćwiczeń z partnerem. Każda broń jest niebezpieczna i może być groźna nawet w rękach amatora, dlatego trening Kobudo wymaga dużego skupienia i uwagi. Jeśli dostępny jest odpowiedni sprzęt, można rozwinąć treningi o ćwiczenia bardziej kontaktowe i mniej umówione.

Zamknij Menu