You are currently viewing Sensei Shigeho Tanaka (1928 – 2020)
????????????????????????????

Sensei Shigeho Tanaka (1928 – 2020)

11 maja 2020 r. zmarł sensei Shigeho Tanaka (田中茂穂)

   Jego życie w Budo pozostawiło światu ogromną spuściznę, między innymi jako założyciela i Kancho w Shiseikanie w  Meiji Jingu w 1973 r. oraz jako założyciela i wieloletniego nauczyciela w klubie Uniwersytetu Tokijskiego. Wiemy, że wraz z senseiem Inaba trenował u sensei’a Kunii, w okresie nieco krótszym niż 18 miesięcy, przed śmiercią tego ostatniego w 1966 roku. Sensei Tanaka miał już w tym czasie doświadczenie w Budo, więc Kunii sensei zaakceptował go jako towarzysza na ścieżce Budo.

    Osiągnięcia i jakość charakteru sensei’a Tanaka zostały również docenione wśród wielu organizacji, nagrodami japońskiego rządu. Mimo to pozostał skromnym człowiekiem. 

W wywiadzie udzielonym podczas seminarium w Polsce w 2004 r. powiedział: 

“Dla mnie nie jest ważne, żeby wśród moich uczniów byli sławni ludzie. Nie o to też chodzi, żeby ktoś, kto ćwiczy aikido czy Kashima Shin Ryu był sławny z tego, że był moim uczniem. Cieszę się z tego, że wśród moich uczniów są dobrzy lekarze, dyplomaci, adwokaci, naukowcy, którzy osiągnęli coś w swojej dziedzinie. Nie słyną z tego, że byli moimi uczniami. Nie wszyscy, którzy ćwiczą aikido będą profesjonalistami. Moim marzeniem jest, żeby to czego uczę na treningach, pomagało im w ich przyszłych zawodach. Chodzi o to, żeby będąc w przyszłości lekarzem, dyplomatą, profesorem zachowali ducha Budo, którego ich nauczyłem.”

   Od dni spędzonych w dojo w Takinogawa, był on światłem przewodnim dla wielu ludzi, zarówno w Shiseikan, jak i jako Shihan dla wielu studentów uniwersytetów. Jego energia i zapał do nauczania do końca były wspaniałym przykładem dla wszystkich. Odbył także wiele podróży zagranicznych i pozostawił trwałe wspomnienia wielu osobom, wywierając na nich duży wpływ. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy go poznać i ćwiczyć z nim oraz cieszyć się owocami jego dziedzictwa.

Dodaj komentarz